Amerika'ya Varış

Amerika'ya Varış

ABD GÜMRÜKTEN GEÇİŞ

Amerika’da uçaktan indiniz, bavulunuza ulaşmadan önce gümrük kontrolünden geçeceksiniz. Zaten uçaktan inen kalabalığı takip ederseniz kalabalık sizleri yönlendirecektir. 
Öğrencinin ABD’ye giriş yapabilmek için yanında olması gereken belgeler şunlardır:
• İçinde J-1 vizesinin olduğu pasaportu
• Çalışma İzni | DS-2019
• SEVIS ödendi belgesi
• İş Sözleşmesi (Job Offer)
• Sigorta Kartı (mailinize gönderilecektir, çıktısını alabilirsiniz)
• Sponsor Mektubu
Bunların dışında öğrenci şu belgeleri de yanında taşımalıdır:
• Konaklama yapacağı yerin adresi, konaklayacağı yerin sorumlusunun iletişim bilgileri ve nasıl gideceğine dair bilgi.
• AAG’ye 24 saat ulaşılabileceği telefon numarası: 1-866-622-7623
• Geovisions'a 24 saat ulaşılabileceği telefon numarası:  1-888-830-9455 
• İş yerinin bilgisi ve adresi
   Gümrük kontrolde camekanda ya da açık alanlarda polisler geçen kişilerin tek tek pasaport kontrollerini yapar, sorular sorar. Sıra size geldiğinde gümrük memuru sizden pasaportunuzu ve DS2019 çalışma izninizi isteyecek, bu iki belgeyi kendisine iletin. Bunun dışında nerede konaklayacaksın, işverenin kim, adresi ne gibi soruları da olabilir. Lütfen bu bilgileri de verebilecek şekilde hazırlıklı olarak gümrükten geçin.

  Bavulunda olmaması gereken bir şey var mı diye sorabilirler, heyecanlanmayın, paniklemeyin ve dürüst olun. Meyve pirinç gibi gıdaları içeri almak istemiyorlar, bu nedenle sorulmuş olabilir. En fazla sizi başka bir noktada kontrolden geçirirler ve bavulunuzda olmaması gereken şeyleri alıp sizi öyle gönderirler. 

ÖNEMLİ: Tekrar hatırlatmakta fayda var, bavulunuzu gümrükten geçtikten sonra alacaksınız. Bu nedenle önemli bilgiler ve belgeler yanınızdaki çantanızda olsun lütfen. 

Sorular tamamlandığında parmak izinizi alacaklar ve sonra sizi arka tarafa bavulunuza doğru yönlendirecekler. Sonrasında artık Amerika’dasınız! 
 
HAVALİMANINDAN KONAKLAMAYA GİDİŞ

Amerika’da ulaşım için özellikle UBER ve Lyft gibi varacağınız yere göre ödemeniz gereken net tutarı görebildiğiniz aplikasyonları kullanabilirsiniz. Ayrıca Greyhound ya da Flixbus ismindeki otobüs firmaları da Amerika içi çok geniş bir alanda hizmet vermekte, bu otobüsleri de değerlendirebilirsiniz. Varacağınız havalimanında raylı toplu taşıma sistemleri olabilir, bu da bir seçenek olabilir. 

   Her ne yol ile ulaşacaksanız mutlaka bunun planlamasını önceden yapın. Konaklama adresiniz ile indiğiniz havayolu arasındaki ulaşım seçenekleri job offerınızda mevcuttur, burayı mutlaka okuyun. Konaklama sorumlunuza en uygun yolu önceden sorabilirsiniz.  Belki ücretli belki ücretsiz havalimanı pick up yapıyor olabilir işvereniniz, bunu da önceden mutlaka konuşup organize etmelisiniz. 

   Google Maps üzerinden hem araç hem yaya hem de toplu taşıma ile mesafeleri süreleri görmeniz mümkün, hatta kilit adresleri Google maps üzerinden işaretleyerek konum bilgisine her an sahip olabilirsiniz. 

   İniş saatinizi hepiniz biliyorsunuz ancak uçaktan indikten sonra gümrük kontrolü, bagajınızı bekleme gibi zaman tüketen etkenler var, havalimanından çıkışınız belki inişten iki saat sonra olacak. Eğer tren gibi, otobüs gibi ara bir ulaşımınız olacaksa lütfen gecikme ihtimalini dikkate alarak biletinizi alın. Bu biletleri alırken nakit geçmiyor olabilir, yurtdışına açık bir kredi kartınız mutlaka yanınızda olsun.

ÖNEMLİ: Konaklamanızda sizi içeri alacak kişi sadece hafta içi mesai saatlerinde orada olabilir, gece çok geç ya da hafta sonu giderseniz sizi içeri alacak birileri orada olmayabilir. Bu durumda kapıda kalabilirsiniz, kendiniz o an başka bir konaklama ayarlayıp parasını ödemek durumunda kalabilirsiniz. Lütfen böyle bir risk almayın, konaklamanızla geliş tarih ve saatinizi en erken şekilde konaklama sorumlularınızla konuşun ve hep varışınızı en azından gündüz saatlerine gelecek şekilde planlamaya çalışın.

ÖNEMLİ 2: Eğer havalimanından sizi alacak biri yoksa ve kendi imkanlarınızla konaklamaya ulaşacaksanız güvenliğiniz için lütfen gündüz saatlerinde yolculuk yapmayı tercih edin. Eğer gece geç saatte işiniz biterse havalimanı içinde airport oteller vardır, oralarda konaklayabilirsiniz.

Gitmeden önce Amerika'ya vardıktan sonra yapmanız gereken her şeyin yazdığı "AAG Participant Handbook" kitapçığını almayı unutmayın.