Öğrenciye Tavsiyeler

Öğrenciye Tavsiyeler

1. Work and Travel programı kolay bir program değildir. Öğrenci Amerika’ya çalışmaya gider ve genel olarak yapacağı işin koşulları çok da kolay değildir. Bu nedenle çalışmayı seven, fiziksel olarak yorucu olan iş temposunu kaldırabilecek ve stres altında çalışabilecek kişiler bu programa katılmalıdır ya da öğrenci bu tempoya kendini hazırlamalıdır.

2. Öğrencinin  Amerika’ya gittiği ilk haftalar, yaşayacağı kültür şoku nedeniyle biraz zor geçecektir. Yaşayacağı şehre, konakladığı yere ve iş yerine alışmak vakit alacaktır, bu süreci neredeyse her giden öğrencinin yaşadığını ve geçici olduğunu aklından çıkarmamalıdır. Öğrenci, gitmeden önce programa ne kadar hazırlıklı olursa yaşayacağı kültür şoku kadar az olacaktır.  Herhangi bir sorunla karşılaştığında ABD’deki danışmanına e-posta ve telefon yoluyla 24 saat ulaşabileceğini unutmamalıdır.

3. Amerika’da konaklama yerleri genelde standart yerlerdir, yani öğrenciler çok lüks yerlerde kalmazlar. Bazı öğrenciler Türkiye’de alıştığı standartların daha altında bir yer ile karşılaştığında hemen evlerine geri dönmek isteyebilir, ancak öğrenci bir süre sonra kalacağı yere alışacaktır. Odalar 1-2 kişilik olabileceği gibi 3 -4  kişilik de olabilir. Bazı evlerde bir odada kız öğrenciler kalırken diğer odada erkek öğrenciler kalabilir. Bazı konaklamalar iş yerine yürüme mesafesindedir, bazılarında ise işe toplu taşıma ile gidilebilir. Öğrenci konaklayacağı yer ile ilgili bilgiyi gitmeden ne kadar iyi öğrenirse Amerika'ya vardığında o kadar rahat edecektir.    

4. Amerika yüz ölçümü Türkiye'nin yüz ölçümünün yaklaşık 12 katıdır. Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan ABD'de birbirinden farklı etnik kökenlerde insanlar yaşar. Özellikle büyük kentlerde bu çeşitlilik daha fazladır. Öğrenci ABD'ye gittiğinde beyaz Amerikalıların yanında özellikle Afrikan Amerikalı, Hispanik (Güney Amerikalı) ve daha birçok etnik kökenden insan yaşadığını unutmamalıdır. Irkçılık suçu ABD anayasasına göre en büyük suçlardan biri sayılır. Bu sebeple hem kendisine yapılacak bir ırk ayrımının hem de kendisinin başkasına yapabileceği ırk ayrımının çok kötü sonuçlar doğurabileceğinin farkında olmalıdır.

5. Amerikalı işverenler çok disiplinli çalışırlar ve çalışanlarından da aynı şekilde disiplinli olmasını isterler. Öğrenci gideceği yere misafir olarak değil, çalışan olarak gittiğini unutmamalıdır. Eğer öğrenci iş yerinde kendinden istenenleri yerine getirirse Work and Travel süreci çok daha rahat geçecektir. İşverenler ya da müdürler iş yerinin dışında öğrencilerle arkadaş olur, birlikte vakit geçirirler; ancak iş saatleri içerisinde kurallardan ve disiplinden asla taviz vermezler. Öğrenci işverenin ve amirinin ondan talep ettiği kurallara uymazsa işten çıkarılabilir.

İş yerinde herhangi bir sorun yaşamamak için,

•Dakiklik: İşe her zaman 5 – 10 dakika erken gidin.

•Sıkı Çalışma: İşvereniniz sizden sıkı çalışmanızı ve verilen görevlerin yerine getirilmesini ister.
Her zaman işe gidin. Eğer işe gidemeyecekseniz  ya da geç kalacaksanız amirinize geçerli bir sebep ile her zaman bildirin.

•Kurallara Uyma: Çalıştığınız yerin tüm kurallarına uyun. (Cep telefonu kullanımı, kılık kıyafet, sigara yasağı vb.)

•Kültür Farkı: Amerikan kültürünü iyi bilmelisiniz, örneğin insanlara el kol şakaları yapmak veya insanların omzuna dokunmak bile kabalık sayılmaktadır.

•İngilizce: Her zaman İngilizce konuşun, amirinizin ya da çalışma arkadaşlarınızın yanında Türkçe konuşmanız kabalık sayılır. Bu hem İngilizce pratiği açısından yararınıza olacaktır.

•Düzgün Görünüm: İş kıyafetleriniz her zaman temiz ve bakımlı olmalıdır. Çünkü işvereniniz sizden hijyenik olmanızı ve iyi görünmenizi beklemektedir. Kişisel hijyeninize  her zaman önem verin.

•İletişim: Karşınızdaki kişiyi anlamadığınızda tekrar etmesini isteyin; müdürünüz, amiriniz ya da birlikte çalıştığınız insanlar ana dilinizin İngilizce olmadığının farkındadırlar.

•Gülümseme: Her zaman pozitif olun, gülümseyin ve karşınızdakilere kibar davranın. Bu şekilde bir yaklaşım her zaman sizin ve karşınızdakinin yararına olacaktır.