Work and Study Nedir ?

Work and Study Nedir ?

Global Vizyon, Oxford House ve AAG Avustralya işbirliğiyle Avustralya’da en az 6 ay süre ile İngilizce dil kursuna kayıt yaptıran öğrencilere part-time iş garantili eğitim verilmektedir. Avustralya uluslararası öğrencilere yasal olarak part-time çalışma fırsatı sunan nadir ülkelerden birisidir. Ancak, öğrenciler genelde part-time işleri Avustralya’ya girdikten sonra kendileri bulmaktadır. Öğrencinin iş bulmak için harcadığı süre  öğrencinin İngilizce seviyesi ve sosyal becerilerine bağlı olarak bir ay ile üç ay arasından değişmektedir.

Global Vizyon, Oxford House ve AAG Avustralya işbirliğiyle artık Avustralya’ya gitmeden önce öğrencilerin part-time işleri organize edilecektir. AAG Avustralya tarafından Sydney ve Melbourne ‘da İngilizce kursu veren  Ability dil okuluna en az 6 ay süre ile kaydı yapılan öğrencilerin CV’ leri direk Sydney ve Melbourne’daki işverenlere iletilecek ve gitmeden önce iş görüşmesi yapmaları sağlanacaktır.

Work and Study PRO adı verilen bu program sayesinde öğrenci Avustralya’ya gitmeden önce garantili bir şekilde; İngilizce kursu, konaklaması, havalimanı transferleri, part-time çalışma izni ve işi organize edilmektedir. Programa en az pre-intermediate B1 seviyesinde İngilizce bilen 18 yaş ve üzeri tercihen üniversite öğrencisi veya mezunları katılabilirler.

Avustralya’nın Sydney ve Melbourne şehirlerinde özellikle oteller, restoranlar, kafeler vs işyerlerinde öğrenci işlerinde part-time çalışabilen öğrenciler haftada 20 saat yasal çalışma hakkında sahiptirler.


Avustralya'da İş Garantili Eğitim Programına Nasıl Başvurulur ?

Avustralya'da Eğitim ve Vize Başvurusu Aşaması

1-      Global Vizyon, Oxford House tarafından size iletilen ön başvuru formunu doldurmanız gerekir.
2-      Sydney veya Melbourne’daki İngilizce kurslarından AAG tarafından  kabulünüz getirilir.
3-      Course Acceptance Agreement –CAA getirildikten sonra öğrenci program ücretini Avustralya’ya öder.
4-      Ödeme Avustralya’ya ulaştıktan sonra vize için gerekli resmi belge olan eCOE (Confirmation of Enrolment) gönderilir.
5-      Öğrencinin vize başvurusu yapılır ve yaklaşık 25-30 gün süre zarfında vize işlemleri tamamlanır.
6-      Öğrencinin vizesi kabul edilmez ise yani ret olursa program ücretinden  500 AUD kesinti yapılarak geri kalan ücreti iade edilir.


Avustralya'da İş Yerleştirme Aşaması

Öğrencinin vize başvuru işlemi başlar başlamaz öğrencinin CV ‘si AAG Avustralya tarafından işverenlere iletilmeye başlanır. İşler genelde Turizm, Otelcilik ve Gastronomi üzerinedir. Bu alanlarda deneyimi olan öğrenciler daha hızlı ve güzel işlere yerleştirilebilir.  Ancak deneyimi olmayan öğrenciler ‘housekeeping’ veya mutfak yardımcısı  gibi arka plan işlere yerleştirilir.

1-      Adayın CV’si AAG Avustralya tarafından uygun görülen bir işverene gönderilir

2-      İşveren tarafından uygun bulunan aday ile işveren arasında skype mülakatı organize edilir

3-      İşveren kabul ettiği takdirde ‘job offer’ gönderilir, eğer öğrenci uygun bulunmaz ise CV’si başka bir işverene gönderilir.


Avustralya'da Konaklama

Öğrenci Avustralya’ya ulaştığı ilk 2 gün AAG tarafından karşılanır ve 2 gün süre ile bir hostel konaklaması programa dahil olarak verilir. Bu 2 günlük süre içinde AAG tarafından öğrenciye uyum oryantasyonu yapılır. Ülke , şehir, İşyeri,  konaklama ve genel yaşam hakkında bilgi verilir.

Öğrenci dilerse hostel konaklama, dilerse aile yanında ya da kendisine ait bir stüdyo dairede konaklama yapabilir. Konaklama AAG tarafından organize edilir. Haftalık konaklama ücretleri  230-350 AUD arası değişir. Bir defaya mahsus konaklama bulma ücreti ise 350 AUD.


Avustralya'da İngilizce Dil Okulu

Sydney ve Melbourne’da AAG Avustralya anlaşmalı dil okullarında verilen İngilizce kursu haftada 20 dersi kapsar. İngilizce kursu tüm seviyelerde verilmektedir. Kurslar sabah olabileceği gibi öğleden sonra da olabilir. Öğrencinin çalışma durumuna göre kurs saatleri esnek olabilir. Kursun süresi 6 aydır. Ancak 6 ayın sonunda öğrenci kursunu ve çalışma süresini uzatabilir. Dil kursu ile bir öğrenci Avustralya’da 60 haftaya kadar kalabilir, sonrasında sertifika,Lisans veya Y.lisans programları ile vize uzatabilirsiniz.


Avustralya'da Çalışma Saatleri ve Ücretler

Avustralya yasaları gereği uluslararası öğrenciler ülkede haftada en fazla 20 saat çalışabilir. Okul tatil dönemlerinde haftalık çalışma süresi 30 saatlere ulaşabilir. Öğrenciye saatlik asgari ücret ödenir. Avustralya asgari ücreti saatlik 19 AUD civarındadır. Haftada 20 saat çalışana bir öğrenci haftalık 400, aylık ise 1600 Avustralya doları para kazanabilir.


Avustralya'da Ne Tür İşlerde Çalışılır ?

Housekeeping and room attendant

Otellerde önerilen bu işler için daha önce bir deneyim gerekmemektedir. Ancak, bu işler için öğrencinin fiziksel olarak hazırlıklı olması gerekir. Bu işler oda temizliği ve genel otel temizlik işlerini kapsar.

 

Mutfak Yardımcılığı

Daha öncesinde deneyim gerektirmeyen bu işler mutfakta aşçılara yardımcı olarak bulaşık ve genel temizlik işlerinde görev alırlar.


Porter

Porter işleri genelde otellerde önerilir ve müşteri karşılama ve valizlerine yardımcı olmayı kapsar. Bu işler için bazı otellerde araç kullanma şartı vardır bu nedenle uluslararası ehliyet istenebilir.


Food and Beverage

Özellikle restoranlar ve otellerin restoran bölümlerinde garsonluk, kasiyerlik, müşteri karşılama ve komilik gibi işleri kapsar. Bazı işyerleri bu işler için en az 6 aylık bir deneyim talep edebilir.  Bu işler için RSA sertifikası gerekebilir. Avustralya’da 30-125 aud ücret ile alınabilir.


Bar Staff

Barmenlik ve yardımcılığı işlerini kapsar ve en az 6 ay deneyim istenir. Bu işler içinde RSA gerekebilir.


Cook

Cook’ İngilizcede genel aşçıları kapsar. En az 6 ay deneyimi olan ya da eğitimini alanlar bu pozisyonlara rahatlıkla başvurabilir.

 

Chef

Aşçıbaşı Avustralya’ da en çok aranan pozisyonlardır. Bu nedenle bu pozisyon için uygun olan adaylar çok rahatlıkla işe yerleştirilebilirler.


Vergi Numarası ve Banka Hesabı

Avustralya’da AAG tarafından verilen 2 günlük oryantasyon esnasında çalışma izni için gerekli TFN belgesi başvurusu yapılır, yani vergi numarası (tax number) alınır ve öğrenciye banka hesabı açılır.

Avustralya'da İş Garantili Eğitim Programına Başvuru için Gerekli Evraklar

a.   Başvuru formu doldurulmalıdır

b.  AAG ‘nin istediği formatta bir CV  hazırlanmaldır.

c.    2 adet referans sağlanmaldır

d.    Pasaport fotokopisi

 

Avustralya Vize Başvurusu

 AAG Avustralya tarafında öğrenci kabul belgesi gönderilen adayın vize başvurusu Global Vizyon, Oxford House vize departmanı tarafından yapılır. Vize için gerekli evrak listesi için detaylar www.globalvizyon.com elde edilebilir veya 4441287 den vize departmanı ile görüşülebilir.


Avustralya'da İş Garantili Eğitim Programı Ücretleri

6 ay program ücreti; 8300 AUD  İngilizce kursu işe yerleştirme dahildir

Ön başvuru ücreti; 500AUD(program ücretine dahil ön ödemedir)

Konaklama bulma ücreti; 300 AUD

Vize ücreti; 585 AUD

Haftalık konaklama ücreti; 230-350 AUD

 

GV- OHC ve AAG Avustralya Size Neler Sunmaktadır?

1-       CV’nizin uluslararası formatta hazırlanması

2-       İşveren ile gerçek mülakat öncesi hazırlık mülakatı yapılması

3-       İşveren ile sykpe mülakatı organize edilmesi

4-       Avustralya’ya gitmeden önce işinizin organize edilmesi

5-       İşveren ile varış tarihi organize edilmesi ve iş sözleşmesi yapılması

6-       Yolculuk öncesi oryantasyon

7-       24 saat yardım masası

8-       Avustralya’ya varışta 2 gün oryantasyon

9-       2 gece ilk gelişte hostel konaklama organize edilmesi

10-   Avustralya banka hesabı açılması

11-   Tax File Number TFN alınması

12-   SIM cardı verilmesi

13-   Kültürel etkinlikler

 

Global Vizyon ve Oxford House farklı ülkelere çalışmalı programlara en fazla öğrenci gönderen kurumdur. Özellikle Amerika work and travel ve staj, Avustralya ve Kanada da eğitim ve çalışmalı programlar, İrlanda ve Malta’da hem çalış hem oku programlarına çok sayıda öğrenci yerleştirmekteyiz.

Avustralya ve diğer ülkelerdeki çalışmalı programlarımız için lütfen Global Vizyon - Oxford House ofislerine ulaşınız.