Ne Tür İşler?

Ne Tür İşler?

Öğrenciler; çalıştıkları iş yerlerine göre garsonluk, komilik, park görevlisi, cankurtaranlık, kasiyerlik, büfe satış elemanı, yiyecek içecek reyon görevlisi, oyun alanları sorumlusu, oda servisi elamanı, eğlence parkı çalışanı, resepsiyonist, bilet satıcılığı ve mağaza görevlisi olarak çalışabilirler.

Eğlence Parkları - Amusement Parks

Amerika'da çok sayıda eğlence parkı bulunmaktadır. Bu parklar özellikle yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaretçi almaktadır. Üniversite öğrencilerinin en çok istihdam edildiği yerler arasında eğlence parkları da bulunmaktadır. Öğrenciler buralarda park görevlisi, büfe satış elemanı, yiyecek ve içecek reyon görevlisi, oyun alanları sorumlusu, bilet kesme vb. işlerde çalışırlar.

Ulusal Parklar - National Parks

Amerika'da yüzlerce ulusal park bulunmaktadır. Ulusal Parklar tatil dönemlerinde Amerika'nın en gözde tatil yerleri arasında yer almaktadır. Ulusal Parklar içerisinde bulunan restaurant, motel, hediyelik eşya dükkanları, eğlence merkezleri çok sayıda üniversite öğrencisine yaz dönemlerinde part time veya full time iş olanakları sağlamaktadır. Ulusal Parklar daha çok sakin ve doğa ile iç içe bir yaşam olanağı sağlamaktadır. Özellikle konaklama maliyetleri bu tarz yerlerde daha düşüktür.

Oteller ve Tatil Köyleri

Amerika'da özellikle yaz aylarında turizm sektörü en canlı sektördür. Milyonlarca Amerikalı yaz aylarında tatilini geçirmek üzere tatil köyleri, oteller ve diğer tatil beldelerine akın ederler. Çok yoğun bir turist akınına uğrayan işletmeler yaz aylarında çalışacak eleman bulmakta zorluk çekmekte ve bu nedenle çok sayıda yabancı öğrenciyi, işletmelerinde garson, aşçı, komi, oda servisinde , mutfakta , resepsiyonunda, temizlik bölümünde ve diğer departmanlarda istihdam ederler. Turizm sektörü "Work & Travel" programında en çok öğrenci talebinde bulunan sektördür.

Plaj ve Havuz

Amerika'da pek çok plaj ve havuz yaz aylarında çok yoğundur. Milyonlarca Amerikalı ve yabancı turist bu plajları ve havuzları kullanırlar. Bu nedenle yabancı öğrencilere önemli oranda iş olanakları oluşur. Bu işler arasında plajlarda "lifeguard- cankurtaran", plaj güvenlik görevlisi, plaj büfeleri sorumluluğu, müşterilere yardımcı olma gibi işler sayılabilir.

Fast Food Restaurantları  

Amerikan yemek kültürünün vazgeçilmezleri olan "fast food "lar turizm sezonu olan yaz aylarında büyük bir iş hacmine ulaşırlar. Bu nedenle "WAT" programını en çok talep eden sektörlerden birisidir. Öğrenciler, bu tür yerlerde hem maaş olarak uygun bir ücret kazanırlar hem de yemek masrafları daha az olacağından maaşlarından tasarruf sağlarlar.