Vergi İadesi ve Kesintisi

Vergi İadesi ve Kesintisi

ABD vergi sistemine göre tüm gelir sahiplerinin maaşlarından vergi kesintisi yapılır. Work and Travel katılımcıları da maaşlarından yapılan yaklaşık yüzde onluk bir kesinti ile bu vergileri öderler.  Öğrenci işe başlamadan önce işveren kendisinden W4 formu doldurmasını ister. Vergi kesintisi bu forma göre yapılır ( Formu nasıl doldurulacağını AAG Participant Handbook'tan ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz).

Katılımcı ABD vatandaşı olmadığı için Türkiye’ye döndüklerinde kesilen verginin yaklaşık %80’ini geri alır. Öğrenci bu vergiyi almak için Amerika’dan  döndüğünde yanında şu belgeleri olmalıdır:

• Pasaport
• Pasaportun J1 vize sayfası
• Social Security Card
• DS 2019 Belgesi
• Son maaş çeki (İş yeri son maaş çekini alamayan öğrenciler birkaç ay sonra gerekli W2 formu işverenden istenir ya da işveren yollar.)

- Bu evrakların  kaybolma olasılığına karşı her birinin fotokopisini çekerseniz ya da fotoğrafını çekip elektronik ortamda saklarsanız vergi iadesi alımında herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

 - Katılımcı Work and Travel programı ile gittiği için maaşından Federal Income Tax, State Income Tax (her eyalette yoktur) ve City Income Tax (Her şehirde yoktur) vergileri kesilir. Katılımcıdan Social Security & medicare Tax (FICA) ve Federal Unemployment Tax (FUTA) kesilmez. Maaş çekinizde bu iki verginin kesintisi varsa işvereninize bildirin.

Vergi İade Başvurularınız için :  https://www.sprintax.com/