Oxford House Work and Travel ve Yet Travel’dan 2020 SWT Öğrencilerine Duyuru

Oxford House Work and Travel ve Yet Travel’dan 2020 SWT Öğrencilerine Duyuru

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, pek çok sektör gibi yurt dışı eğitim sektörünü de etkiledi. Pandemi dolayısıyla yurt dışı eğitim programlarında değişiklikler meydana geldi. Durum böyle olunca Work and Travel programında da düzenlemelere gidilmesi bir zorunluluk oldu. 

Pandeminin tüm dünyayı sardığı Mart ayından bu yana Work and Travel programının nasıl ilerleyeceğine dair bir belirsizlik oluştu. Amerika’daki ve Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip eden Oxford House risk analizlerini hazırladı. Amerikan hükümetinin seyahat ve eğitim alanındaki basın açıklamalarını, Amerika’daki Work and Travel sponsorlarının adımlarını, ABD Konsolosluğu’nun yaptığı açıklamaları takip eden Oxford House bu konuda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini programın bekası ve öğrencinin yararına analiz etmiştir. 
 
SWT hakkında en son gelişme 13 Mayıs tarihinde gerçekleşmiştir. ABD Konsolosluğu’nun 13 Mayıs tarihinde gönderdiği bilgilendirme mailinde tüm vize randevularının 3 Temmuz’a kadar iptal edildiğini bildirmiştir. Pandeminin ilerleyişine göre vize randevularının en erken tarihte açılacağını umuyoruz. 
 
Sponsorunuz ve bizim için öncelik katılımcıların sağlığı ve güvenliğidir. Programa devam etmek isteyen katılımcılarımız için çalışmalarımız devam etmektedir. İş başlangıç tarihlerinde esneklikler yapılması, vizesi olmayan katılımcıların dökümanlarının hazır hale getirilmesi, Amerika’da çalıştığınız sürece katılımcılara sunulan sağlık sigortalarının kapsamlarının genişletilerek Covid-19’u da kapsaması bunlardan bazılarıdır.

Geldiğimiz noktada 2020 SWT katılımcılarımız için olası çözümler şu şekildedir:
 
VİZESİ OLAN KATILIMCILAR

1.      Programa devam etmek isteyenler Temmuz ayına kadar sürecin biraz daha netleşmesini bekleyecekler. Amerika genel olarak turizm sezonunda bir öteleme öngörmekte, bu nedenle işverenler sezonu geç açıp geç kapatma planları yapmaktadırlar. Şimdiden işverenlerin bazıları iş başlangıç tarihini Temmuz ayının ilk haftasına taşıdı. Gidiş tarihine kadar COVID 19 riski azalırsa, uçuşlar yeniden başlarsa program gerçekleşecek ve vizesi olup gitmek isteyenler programa devam edebilecekler.

2.      Bu yaz için programa devam etmek istemeyen katılımcıların program ücretleri 2021 yazına hiçbir hak kaybı yaşamadan, kredi olarak aktarılacaktır. Eylül ayında belirlenecek 2021 program ücreti üzerinden katılımcılar kredilerini kullanabileceklerdir. Program ücretinin tamamını ödeyenler 2021 dönemi için sponsorlar tarafından program ücretine herhangi bir artış yapılması durumunda fiyat artışından etkilenmeyeceklerdir.

3.      Son sınıf olanlar ya da çeşitli nedenlerle 2021 yazında programa katılamayacak olanlara kurumumuz bünyesinde uygun bir başka yurtdışı eğitim programı sunularak program ücretleri bu programa kesintisiz kredi olarak transfer edilecektir. Eğer uygun bir program bulunamazsa program iptali gerçekleştirilebilir. Programını iptal etmek isteyen katılımcılar Eylül ayında sponsorlar ve kurumumuz tarafından belirlenecek makul bir hizmet/iptal bedeli kesintisi ile iadelerini Aralık 2020’de alabilecekler. Bu tutar mevcut sözleşmede yer alan iptal tutarlarından daha yüksek olmayacaktır.
 
VİZESİ OLMAYAN KATILIMCILAR

1.      Programa devam etmek isteyenler konsolosluğun vize randevularını açmasını bekleyeceklerdir. İşverenler iş başlangıç tarihleri konusunda esnek oldukları için programa devam etmek isteyen katılımcılar sürecin netleşmesini bekleyebilirler. Vize randevuları 3 Temmuz’dan daha erken de açılabilir, daha ileri bir tarihe de ötelenebilir. Erken açılma durumuna hazırlıklı olmak için eksik evrakların bir an önce tamamlanmasını tavsiye ediyoruz. Eğer vize randevuları yeniden ileri bir tarihe ötelenirse 2021 yazına aktarım hakları kesintisiz saklı olacaktır. 

2.      Bu yaz için programa devam etmek istemeyen katılımcıların program ücretleri 2021 yazına hiçbir hak kaybı yaşamadan, kredi olarak aktarılacaktır. Eylül ayında belirlenecek 2021 program ücreti üzerinden katılımcılar kredilerini kullanabileceklerdir. Program ücretinin tamamını ödeyenler 2021 dönemi için sponsorlar tarafından program ücretine herhangi bir artış yapılması durumunda fiyat artışından etkilenmeyeceklerdir.


3.      Son sınıf olanlar ya da çeşitli nedenlerle 2021 yazında programa katılamayacak olanlara kurumumuz bünyesinde uygun bir başka program sunularak program ücretleri bu programa kredi olarak transfer edilecektir. Eğer uygun bir program bulunamazsa program iptali gerçekleştirilebilir. Programını iptal etmek isteyen katılımcılar yine Eylül ayında sponsorlar ve kurumumuz tarafından belirlenecek makul bir hizmet/iptal bedeli kesintisi ile iadelerini Aralık 2020’de alabilecekler. Bu tutar mevcut sözleşmede yer alan iptal tutarlarından daha yüksek olmayacaktır.
 
NOT 1: Amerika Konsolosluğu vize ücretini yatırıp randevusu iptal olmuş katılımcıların bu tutarı herhangi bir vize tipi için (J1, F1 ya da turist vizesi) 1 yıl içinde kullanabileceklerini bildirdi. Bunun gibi ekstra giderlerde acentelerin yükümlülüğü yoktur. Vizesi olup ta gidemeyecek öğrencilerin vizelerin seneye ne olacağı konusunda konsolosluk bir açıklama yaparsa bildirilecektir. 

NOT 2:
Uçak bileti satın almış ama gidemeyecek öğrenciler için TURSAB A grubu seyahat acentesi olan kurumumuz kesintisiz biletlerinizi açığa alma işlemelerinizi yapmaktadır.

Program süreci ile ilgili sponsorunuz, ABD Konsolosluğu ve kurumumuz tarafından yapılan bilgilendirmeler dışında sosyal medya, yazılı basılı ve görsel medyada yer alan haberlere itibar etmeyiniz. Herhangi bir sorunuz olduğunda yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Oxford House WAT, resmi kurumların toplum sağlığını koruma amaçlı aldığı önlemlerde herhangi bir değişiklik söz konusu olduğunda üstte bahsedilen koşullarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Tüm katılımcılarımıza ve kamuoyuna saygı ile duyururuz.