Program Süresi

Program Süresi

Work and Travel Programı sadece belirli tarihler arasında ve belirli süreyle yapılabilir. Katılımcılar yasal olarak 15 Mayıs ile 1 Ekim tarihleri arasında çalışma hakkına sahiptir. Ancak çalışma süreci öğrencinin yaz tatilinin süresine göre şekillenir. Bu yüzden öğrenciler genelde 3 ay çalışır. Çalışma izni yani J1 vizesi de buna göre basılır ve bitiş tarihinden sonra kesinlikle uzatılamaz. Çalışma izni bittikten sonra öğrenciler ABD’de 1 ay süreyle seyahat edebilir.

Program Başlangıç Tarihleri

Work and Travel programına katılan öğrenciler 15 Mayıs tarihinden itibaren çalışabilir. Ancak üniversite sınav tarihleri nedeniyle  öğrenciler genelde 1 - 20 Haziran tarihleri arasında ABD'ye gider. Her iş yerinin kendi başlangıç ve bitiş tarihi vardır, öğrenci işini seçmeden önce bu tarihlere uyup uyamayacağını kontrol etmelidir. Birkaç günlük gecikmeler genelde sorun olmaz, ancak öğrenci gitmeden bunu bildirmelidir.

Program Sponsoru – Alliance Abroad Group (AAG) & Geovisions 

Alliance Abroad Group (AAG) ,  ABD’nin en büyük J1 Değişim Programı (Student Exchange Program) sponsorlarından biridir. 1992 yılında kurulan AAG & Geovisions  , birçok kültürel değişim programının düzenlemesi için ABD Dışişleri Bakanlığı (U.S Department of State) tarafından yetkili kılınmıştır. Work and Travel programının resmi ve yasal işlemleri yürüten AAG & Geovisions, öğrenci ABD'ye gittiğinde ona her adımda destek olur. Work and Travel programı ile ABD'ye giden öğrenciye AAG & Geovisions  tarafından haftada 7 gün 24 saat ulaşabilecekleri bir danışman atanır ve karşılaştıkları herhangi bir sorunda bu kişi ile iletişime geçerler. Alliance Abroad Group’un, Türkiye’deki temsilcisi Oxford House College her yıl 1000 den fazla Work and Travel öğrencisini ABD’deki işlerine yerleştirir. Alliance Abroad Group ile daha fazla bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.