Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

1. Programa ne zaman başvurmalıyım?

Program başvuruları her yıl 1 Ağustosta başlar. İş alma, belge tamamlama ve vize işlemleri öğrenci için uzun bir süreçtir. Bu yüzden programa ne kadar erken başvurursanız hem süreci rahat geçirmek açısından hem de finansal açıdan sizin için o kadar iyi olacaktır. Başvurular Şubat ayı itibariyle biter ve bu süreden sonra kayıt yaptırmak isterseniz programa geç başvurduğunuz için işlemlerinizin aksayabileceğinin kabul ederek kayıt yaptırabilirsiniz.

2. Başvuru için ne yapmalıyım?

Work and Travel'a kayıt olmak için ilk olarak ofisimizle irtibata geçebilirsiniz (444 1 287). Gerekli formları doldurmak ve ön kayıt ücretini (500 USD) yatırarak programa resmen kayıt olursunuz. Bu işlemi ofislerimize gelerek ya da danışmanlarımızla telefon ile irtibata geçerek gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul, İzmir, Ankara , Eskişehir ve Bursa ofislerimizden kayıt olabilirsiniz.

3. Başka bir şehirden kayıt yaptırabilir miyim?

Evet. Başvuru için gerekli evrakları e-posta yoluyla danışmanınıza ileterek Türkiye'deki her şehirden başvurunuzu yapabilirsiniz.

4. Amerika'da çalışacağım işi ben seçebiliyor muyum?

Seçebilirsiniz. Ancak iş fuarlarında ya da online olarak seçtiğiniz işin mülakatına girmeniz gereklidir. Sizi işe alıp almayacağına kara veren kişi işverendir. İşverenle görüşmeden önce AAG yetkilisi İngilizce seviyenizi ölçer ve seviyenize göre yapabileceğiniz işleri size söyler. Siz de danışmanınızla görüşerek istediğiniz işi seçebilirsiniz. Eğer erken kayıt olduysanız iş seçenekleri çok olduğu için işinizi daha rahat seçebileceğinizi de unutmayın. 

5. Arkadaşlarımla aynı işte çalışabilir miyim?

Programa başvuran arkadaş gruplarının yüzde doksanı aynı işte çalışabiliyor. Eğer arkadaşınızla İngilizce seviyeleriniz yakınsa aynı iş yerinde çalışabilirsiniz. Aranızda seviye farkı varsa aynı iş yerinin farklı departmanlarında görevlendirilirsiniz. Örneğin biriniz cankurtaran biriniz park görevlisi olarak çalışabilir. İşveren ile yaptığınız mülakatta işverene arkadaş olduğunuzu belirtebilirsiniz.

6. Çalışma vizemi Amerika'dayken uzatabilir miyim?

Hayır. Work and Travel Programının vizesi özel bir vizedir. Çalışma vizesi sadece DS-2019 formunda yazan süreyi kapsar ve bu tarihler 15 Mayıs - 1 Ekim arasında olmak zorundadır. Bu J1 vizesinin kuralıdır ve çalışma izninizin süresini uzatamazsınız. Sponsor şirketin katılımcısı olarak program tarihi sona erdiğinde ülkeye geri dönüş yapmayı kabul ederek Amerika'ya gidiyorsunuz. Yasal olmayan yollarla Amerika'da kalıp çalışırsanız tutuklanıp sınır dışı edilirsiniz ve bir daha Amerika'ya giriş yapamazsınız. 

7. Vizemin bitiş tarihi çalışma iznimin bittiği gün ile aynı, iş bittikten sonra Amerika'da gezemeyecek miyim?

Work and Travel Programı ile vize alan her öğrencinin vizesi DS-2019 formundaki çalışma bitiş tarihinde son bulur. Ancak vizenizin geçerlilik süresi Amerika’daki yasal kalış izninizin süresini belirlememektedir. Vizenizin bitiş tarihinden sonraki 30  gün Amerika'da seyahat etme hakkınız vardır. Örneğin vizenizin bitiş tarihi 15 Eylül ise ABD'de 15 Ekim tarihine kadar seyahat etme hakkınız vardır. Bu süreden daha uzun kalma durumunuz gelecekteki Amerika vize başvurularınızı olumsuz olarak etkileyebilir. 

8. Giderken nelere dikkat etmeliyim ve yanımda neler götürmeliyim?

Öncelikle valizinize çok fazla eşya koymayın. Hem valizinizi seyahatleriniz boyunca yanınızda taşıyacaksınız hem de kazandığınız parayla Amerika'dan çok sayıda şey satın alacaksınız. Bu nedenle yanınıza size en gerekecek eşyaları almanız sizin için daha yararlı olacaktır. Küçük bir ihtimal de olsa bazen valizler aktarma sırasında kaybolabilir. Bu sebeple değerli eşyalarınızı ve ekstra birkaç kıyafetinizi el bagajına koymanız daha iyi olacaktır. 

Unutmayın ki günlük kullanacağınız ürünleri (Diş macunu, şampuan, sabun vb.) Amerika'dan da alabilirsiniz. 

Yanınıza alacaklarınıza ekstra olarak şunları da götürmenizi tavsiye ederiz:

  • Önemli tüm evraklarınızın 2 fotokopisi (Kaybolma ve çalınması durumunda çok önemlidir.)
  • Cep harçlığı (500 -1000 USD arası) ve yurt dışında kullanabileceğiniz bir kredi kartı
  • Valiz kilidi ve anahtarı
  • Bazı iş yerleri öğrencilerden tek tip kıyafetler giymesini isteyebilir (Sadece beyaz ayakkabı, siyah pantalon vb.). İş sözleşmenizden bunu kontrol ederek yanınıza bu tip kıyafetler alabilirsiniz.
  • Amerika’ya gittiğiniz ilk günler kültür şoku sebebiyle Amerikan yemeklerini temek istemeyebilirsiniz. Bu yüzden yanınıza hazır çorba, makarna vb. gibi çabuk hazırlanan yemekler alabilirsiniz.
  • Hava alanında sizden istenen önemli evraklar için 23. sayfaya bakınız. 

9. I-94 formu nedir?

I-94 formu Amerika gümrük ve sınır güvenliğinin (Cumstoms and Border Protection - CBP) ABD'ye giriş yapan yolculardan aldığı bir kayıt formudur. Daha önce el ile doldurulan bu form 2013 yılından sonra elektronik doldurulabilir hale getirilmiştir. ABD'ye girdiğinizde gümrük memuru verdiğiniz bilgilerle bu formu doldurur ve giriş - çıkış tarihinizi pasaportunuza damgalar. ABD'den çıkış tarihiniz bu damgadan önce olmalıdır. Sosyal Güvenlik Kartınızı alırken gerekeceğinden https://i94.cbp.dhs.gov/I94/request.html sitesinden formu doldurarak çıktısını alabilirsiniz.

10. Uçaktan indim, sonra ne olacak?

Öğrencilerin -özellikle ilk defa yurt dışına çıkanların- en büyük korkusu uçaktan indikten sonra ne yapacağını bilmemesidir. Bu durumu en iyi şekilde atlatmak için gitmeden önce hava alanından konaklayacağınız yere tam olarak nasıl gideceğinizi öğrenmelisiniz.  Öncelikle iş sözleşmenizden ve danışmanınızdan konaklayacağınız yerin adresini öğrenmelisiniz. İş sözleşmesinde uçaktan indikten sonra konaklayacağınız yere nasıl gideceğinize dair bilgi mevcuttur, bunun yanı sıra oryantasyonlarda da anlatılacaktır. Yapacağınız diğer şey ise konaklama yapacağınız yere geleceğiniz tarihi bildirdiğinizde hava alanından nasıl gideceğinizi sorabilirsiniz (E-posta adresi ve telefonu iş sözleşmenizde yazar). Bazı konaklama yerleri belirli bir noktadan sonra sizi alabilir. Bu bilgiler de yine iş sözleşmesinde yazar. Gideceğiniz yerin adresini, nasıl gideceğinizi hangi otobüs, tren ya da servis ile gideceğinizi ve iletişim kuracağınız kişinin iletişim bilgilerini lütfen yanınıza alın. Bunun dışında aynı iş yerine ve konaklamaya sizinle birlikte gidecek birçok öğrenci olacaktır, danışmanınızdan bu kişilerin bilgisini alabilir ve aynı uçakla birlikte gidebilirsiniz. 

  • Gitmeden önce Amerika'ya vardıktan sonra yapmanız gereken her şeyin yazdığı "AAG Participant Handbook" kitapçığını almayı unutmayın.  


11- ABD'ye varışımı sponsor firmaya bildirmeli miyim?

Evet. ABD'ye vardıktan sonra  çalışma izninizde yazan iş başlangıç tarihinden itibaren ilk 3 gün içerisinde AAG profilinize girerek SEVIS Check In işlemini yapmalısınız. Bu işlemi yaparken iş yerinin değil, ABD'de konakladığınız yerin adresini girmeniz gereklidir. Otel ya da apartman dairesinde kalıyorsanız lütfen kapı numaranızı yazmayı unutmayın ( SEVIS için ayrıntılı bilgi için Bkz. s.24) . 

12- ABD'ye varışımı işverenime bildirmeli miyim?

Evet. İş yerinizde iletişim kuracağınız kişinin bilgileri Job Offer'da yazar. Bu kişiye geldiğinizi e-posta yoluyla bildirin, böylece geldiğinizi bilecekler ve iş yerine ne zaman ve nasıl gitmeniz gerektiğini size söyleyecekler.

13. İş yeri ve bölge ile ilgili bilgileri nereden alabilirim ?

a. Danışman: Programa gitmeden önce size en detaylı bilgiyi verecek kişi Work and Travel danışmanınızdır. Danışmanınızdan gelecek her e-postaları takip ederek sürece daha rahat uyum sağlayabilir, aklınıza takılan soruları e-posta ve telefon yoluyla danışmanınıza sorabilirsiniz.

b. Internet: İnternette sınırsız bilgi mevcuttur. Çalışacağınız iş yeri, konaklayacağınız yer, gideceğiniz şehir ve  eyalet hakkında her türlü bilgiyi internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. 

c. AAG: AAG Amerika'ya gittiğinizde sizden sorumlu taraftır. AAG'nin Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarını takip ederek bulunduğunuz bölgedeki etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

d. AAG Outreach Coordinator: ABD'de size en çok yardımcı olacak kişi AAG danışmanınızdır. Amerika'ya gitmeden yaklaşık 1 ay önce sizinle iletişime geçecek bu kişi size yapmanız gereken her şeyi anlatır ve karşılaşacağınız sorunlarla kendisiyle irtibata geçmenizi bekler. Haftanın 7 gün 24 saati ulaşabileceğiniz AAG danışmanı acil durumlarda hemen döner, değilse en yakın iş gününde sorularınızı yanıtlar.

e. Turist Büroları ve Üniversiteler: Gittiğiniz yerdeki yerel Ticaret ve Turizm Bürolarının internet sitesine giderek bulunduğunuz yerdeki faaliyetlere bakabilirsiniz. Bölgedeki üniversitelerin de birçok etkinliği olur ve birçoğuna katılabilirsiniz. 

14. İşverenden beklentilerim ne olmalıdır?

14. İşverenden beklentilerim ne olmalıdır?

Adil Ücret: İşvereniniz size iş sözleşmesinde yazan saatlik ücreti temin etmelidir. Yaptığınız iş için asgari ücret ya da biraz daha fazlasını alırsınız. ABD'de eyaletten eyalete değişen bu miktar en az 7.25 en fazla 9.00 USD'dir. Bazı iş yerleri sezon sonunda tam saatinizi doldurduğunuz için ya da iyi çalıştığınız için size prim ödemesi yapabilirler. İş sözleşmenizde saatlik ücretiniz, priminiz, mesai ücretiniz ve ödeme şeklini yazar. Eğer garson olarak çalışıyorsanız saatlik ücretiniz 2.15 olur; ancak bahşiş sistemi Amerika'da zorunlu olduğu için saatlik ücretiniz 9 - 10 dolara çıkar. Eğer yeterli bahşiş alınmazsa iş yeri maaşınızı asgari ücretten hesaplayarak verir. Ödemeler nakit olmaz. Maaşınız haftada bir ya da iki haftada bir paycheck şeklinde size verilir ve bunu bankada bozdurabilirsiniz. Maaş almak ve bozdurabilmek için Social Security Card'ınızın olması gereklidir.

Sağlıklı ve Güvenli bir İş Ortamı: İşveren çalışanına güvenli, temiz ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamalıdır. 

Eşit Muamele: Bir çalışan olarak iş yerinde cinsiyetiniz, ırkınız, milliyetiniz, renginiz, dininiz ve herhangi bir engelinizden dolayı farklı ve kötü muamele görmeme hakkına sahipsiniz.

15. Çalıştığım yerde işverenimden kaynaklanan bir sorun varsa ne yapmalıyım?

Eğer işvereniniz bir önceki sayfadaki haklarınızı ihlal eden bir davranışta bulunduysa durumu derhal AAG danışmanınıza bildirin. Bu konuda hemen destek alacaksınız. Eğer sorununuz daha farklıysa varsa lütfen  iş yerini hemen terk etmeyin ya da haklıyken haksız duruma düşebileceğiniz davranışlarda bulunmayın. Sabırlı olun ve danışmanınıza bildirerek size göstereceği adımları takip edin. 

16. İş yerimden erken ayrılırsam ne olur?

İş yerinizden kimseye bir şey söylemeden ayrılırsanız iş vizenizin iptal olmasına sebep olursunuz. Bu da bir sonraki ABD'ye girişinizi olumsuz etkiler. İş yerinizde iyi bir performans gösterirseniz normal süreden birkaç hafta önce çıkmanız bir genelde sorun yaratmaz. İş yerinen çok erken çıkmanız durumunda işvereninize ve sponsora ayrılma durumunuzun gerçekten ciddi bir durumdan kaynaklandığına dair bir kanıt sunmanız gereklidir. 

17.Acil bir durumda Türkiye'ye dönebilir miyim?

Evet. Dönüşünüzün acil bir durumdan kaynaklandığını işverene ve AAG danışmanınıza bildirdiğiniz takdirde Türkiye'ye dönebilirsiniz.

18. İkinci bir işte çalışabilir miyim?

Evet. Önceki işinizi etkilemediği takdirde ikinci bir işte çalışabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yapacağınız işi AAG koordinatörünüze danışıp onayını almaktır. Bunun nedeni J1 vizenizin her türlü işi yapmanıza izin vermemesidir. Su parkı, eğlence parkı, restoran, cafe vb. yerlerde bulacağınız bir ikinci iş, vizeniz açısından sorun çıkarmayacaktır.

19. İşimi ya da bulunduğum ortamı beğenmediysem ne yapmalıyım?

Work and Travel programı özellikle daha önce iş deneyimi olmayan öğrenciler için kolay bir program değildir. Çalışacağınız işte ilk birkaç hafta size zor gelebilir, bunun nedeni uyum sürecidir. Ülkenizden uzakta olmanız, ana dilinizin konuşamamanız ve iş disiplini size en başlarda çok zor gelecektir. Böyle bir durumda etrafınızdaki her şey size yabancı  geleceği için bulunduğunuz yeri ve çalıştığınız iş yerini en başlarda sevmeyebilir ve her şeyi kusurlu bulabilirsiniz. Sizinle birlikte aynı iş yerinde çalışan hem Amerikalı hem de birçok Work and Travel katılımcısı olduğunu unutmayın. Ancak ilk birkaç haftadan sonra işveren ve işten kaynaklanan ciddi sorunlar varsa hemen AAG danışmanınıza durumu bildirin ve sabırlı bir şekilde sizi yönlendirmesini bekleyin. ABD'deki ve Türkiye'deki danışmanınızla iletişim kurmadan fevri bir karar vermeniz programınız açısından sorun olabilir.

20. Amerika'dayken ailem bana para gönderebilir mi?

Evet. Aileniz Western Union yoluyla siz rahatça para yollayabilir, yollanan parayı 15 dakika içerisinde en yakın Western Union ofisinden alabilirsiniz. Para yollanırken Western Union bir miktar işletim ücreti alır. Size en yakın Western Union ofisini 1-800-325-6000 ücretsiz hattından ya da internet sitesinden öğrenebilirsiniz. 

21. Amerika'da banka hesabı açabilir miyim?

Evet. Yanınızda nakit taşımak hırsızlık olayları açısından tehlikeli olabilir. Bu sebeple Social Security Kartınızı aldıktan sonra bir banka hesabı açmanızı öneririz. Size en yakın banka şubesine pasaport, I-94 formu, DS-2019, Sponsor Mektubu, Social Security Card, fotoğraflı kimliğiniz ve adresinizle giderek bir banka hesabı açabilirsiniz.

İşvereninize hesap açtırdığınız banka bilgilerini verdiğiniz takdirde maaşınızı doğrudan bu bankaya yatırırlar. Bu yüzden hesap açtırmadan önce işvereninize hangi bankadan hesap açtırmanın onlar için daha iyi olabileceğini sorabilirsiniz.

22. Amerika'da kredi kartı kullanabilir miyim?

Evet. Amerika'da neredeyse her yerde kredi kartı kullanılır. Araba kiralama, ev kiralama, seyahat sürecinde otel ve uçak rezervasyonu gibi durumlarda her zaman kredi kartı istenir. Türkiye'de kullandığınız herhangi bir Visa ya da Master kartını Amerika'da kullanabilirsiniz. Hatta ailenizden para istemek yerine ekstra harcamalarınızı bu kredi kartından yapabilir böylece fazla nakit taşıma riskinden de kurtulmuş olursunuz. Programa katılan her öğrenciye giderken yanına bir kredi kartı almasını tavsiye ediyoruz. 

23. Banka hesabım yok maaş çekimi yine de bozdurabilir miyim?

Evet. Bunun için tek yapmanız gereken maaş çekinizin üzerinde yazan bankaya pasaportunuzla gitmektir. Bu şekilde paranızı çekebilirsiniz. Ancak gerçekleşebilecek herhangi bir hırsızlık durumuna karşı her zaman bir banka hesabı açmanızı öneririz. 

24. Satın aldığım ürünlere vergi veriyor muyum?

Evet. Amerika'daki herhangi bir ürünün etiket fiyatı vergi eklenmeden gösterilir. Yani aldığınız ürüne kasaya gittiğinizde ortalama %5-9 arası vergi eklenir, vergiler eyaletten eyalete değişiklik gösterir. Örneğin 1 dolara aldığınız bir ürüne kasada 1.08 dolar verirsiniz. Ürünlere eklenen bu vergilerin geri iadesi yoktur. 

25. Aldığım hizmetin karşılığında bahşiş vermeli miyim?

Amerika'da bahşiş sistemi Türkiye'dekine göre daha katıdır. Garsonlar gibi bazı çalışanlar maaşlarını sadece bahşişler üzerinden alırlar  Restoran ve cafelerde %15-20 arası bahşiş alınır ve hesaba eklenir. Taksi şoförleri, barmeneler ve kuaförler de yine bahşiş ile çalışırlar ve ortalama %10-20 bahşiş alırlar.

26. Amerika'dayken Türkiye'yi nasıl ararım?

Amerika'da neredeyse her yerde Wifi yani kablosuz ağ bağlantısı vardır. Akıllı telefonunuza Whatsapp, Skype gibi uygulamaları yükleyerek uluslararası aramalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun dışında AT&T, Verizone gibi telefon operatörlerinden Amerika'dayken kullanabileceğiniz geçici hatlar da alabilirsiniz.

27. Amerika'da önemli evraklarımı kaybedersem ya da çaldırırsam ne yapmalıyım? 

Pasaportun çalınması veya kaybolması durumunda: Hemen en yakın Türk konsolosluğunu arayın (kitapçığın sonunda bilgileri vardır) ve kayıp çalıntı durumunu bildirin. Gitmenize yakın bir tarihte tekrar bir pasaport çıkarmanız vakit alacağından size sadece Türkiye'ye giriş yapmanızı sağlayan bir belge verirler. Daha önce kaybederseniz yeni bir paasport için başvurabilirsiniz. Türkiye'ye girdiğinizde hava alanı polisine pasaportunuzu nasıl kaybettiğinize dair kısa bir ifade vermeniz istenecektir. Bu gibi durumlar için lütfen kimlik ve pasaportunuzun kopyalarını ayrı yerlerde barındırın. 

DS-2019 | Çalışma İzninin kaybolması veya çalınması: AAG'ye durumunuzu hemen bildirin, size yeni bir çalışma izni basılacaktır. Yeni form için 100 USD ödeme talep edilecektir

Sosyal Güvenlik Kartı: Bu durumda en yakın Sosyal Güvenlik Ofisine gidip kayıp kart başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu durumda yine diğer gerekli belgeleri ofise götürmeniz gerekir.

Tüm belgelerin kayıp çalıntı durumunda Lokal Koordinatörünüzle irtibata geçiniz. Bu tür sorunların çok rahatsızlık verici olduğunu biliyoruz. Böyle bir durumda Lokal Koordinatörünüz size yapmanız gerekenleri anlatacaktır, gerekli işlemleri yapmak sizin sorumluluğunuzdadır.

28.  Amerika içi ve dışı seyahat edebilir miyim?

Çalışma vizeniz bittikten sonra ABD  dışına seyahat edip tekrar ABD'ye geri dönemezsiniz. Eğer ABD dışında bir yere gidecekseniz dönüşünüzü gittiğiniz ülkeden yapmak zorunda kalırsınız. Gideceğiniz birçok ülke için de vize almanız gerektiğini unutmayın.

Çalışma  vizenizin süresi dolmadan ABD dışında bir yere gitmek isterseniz:


• Gitmek istediğiniz ülkenin vizesine başvurmalısınız.

• J1 vizenizin çok girişli (multiple entry) olup olmadığına dikkat edin. J-1 vizenizde "Entries" yazan kısmın altında "M" işareti varsa ABD'ye tekrar giriş yapabilirsiniz.

• Çalıştığınız yerden çıkışınıza dair izin yazısı almalısınız.

• Ds-2019 formunuzun  altında yer alan "Travel Validation Section" kısmını AAG görevlisine imzalatmalısınız.


İmzalatmak için de seyahat planınızdan 3 hafta  önce AAG'nin Texas'da bulunan merkezine aşağıdaki belgeleri posta yoluyla göndermeniz gerekir:


- Üzerinde adresinizin yazılı olduğu mühürlü adınıza bir zarf (DS formunun geri gönderilmesinde kullanılır)

- Yolculuk planınızı, gideceğiniz ve döneceğiniz tarihleri ve seyahat sebebini anlatan bir yazı.

- Telefon numaranız ve e-posta adresiniz.

- Orijinal DS-2019 formu

- İşvereninizden aldığınız izin yazısı.


29. Amerika'daki seyahat sürecinde danışmanlık yapıyor musunuz?

Amerika'ya gitmeden ya da oradayken danışmanınıza seyahat planınızla ilgili danışmanınızla konuşabilirsiniz ama seyahat planını siz yaparsınız. Danışmanınız seyahatiniz ile ilgili tavsiyeler verebilir.  Amerika çok büyük olduğu için seyahat planınızı önceden yapmanızı öneririz. Çalışırken tatil günlerinizde bulunduğunuz eyalette günübirlik ya da gece konaklayarak diğer şehirlere gidebilirsiniz. Seyahat sürecinde kendiniz de gezebilirsiniz, Amerika'nın belirli bölgelerine götüren Tours4Fun gibi turlara da katılabilirsiniz. Turlar kişi sayısı arttıkça ucuzlar. Genel olarak kişi başı 300 - 450 dolar arası değişen turlar Batı, Doğu ya da Orta Amerika turlarıdır.


30. Amerika'da nasıl yolculuk yapabilirim?

Amerika çok büyük bir ülke olduğu için şehir ve eyaletler arası mesafeler oldukça uzaktır. Toplu taşıma büyük şehirlerde bile çok yaygın değildir. Bu sebeple Amerika içinde seyahat etmeden önce ulaşım planınızı önceden yapmanızı öneririz.


Bisiklet: Amerika'da bisiklet kullanımı özellikle küçük şehirlerde çok yaygındır. Birçok Work and Travel öğrencisi işe bisikletle gidip gelir. Bisiklet kullanırken kask takmayı ve kurallara uymayı unutmayın. 


Hava Yolu: En çok kullanılan ulaşım şekli hava yoludur. Ülke içinde uçakla seyahat etmek hem uygun hem de rahattır. Amerika'da uçakla seyahat etmek için www.expedia.com ya da www.travelocity.com sitelerini ziyaret edebilirsiniz.


Otobüs: Kısa mesafe gidecekseniz en uygun yöntem otobüstür. Öğrenciler Amerika'ya ilk vardıklarında varacakları yere genelde otobüsle giderler. Amerika'nın en büyük ve en yaygın otobüs firması Greyhound Şrketidir (www.greyhound.com).


Tren: Tren ile her gelişmiş ülkede olduğu gibi Amerika'da da oldukça rahat bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Tren ile yolculuk için www.amtrak.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Otostop çekmek hem çok tehlikeli hem de yasa dışıdır.