Travel

Travel

Amerika’da Seyahat

Amerika'ya gitmeden ya da oradayken danışmanınıza seyahat planınızla ilgili danışmanınızla konuşabilirsiniz ama seyahat planını siz yaparsınız. Danışmanınız seyahatiniz ile ilgili tavsiyeler verebilir.  Amerika çok büyük olduğu için seyahat planınızı önceden yapmanızı öneririz. Çalışırken tatil günlerinizde bulunduğunuz eyalette günübirlik ya da gece konaklayarak diğer şehirlere gidebilirsiniz. Seyahat sürecinde kendiniz de gezebilirsiniz, Amerika'nın belirli bölgelerine götüren Tours4Fun gibi turlara da katılabilirsiniz. Turlar kişi sayısı arttıkça ucuzlar. Genel olarak kişi başı 300 - 450 dolar arası değişen turlar Batı, Doğu ya da Orta Amerika turlarıdır.Amerika çok büyük bir ülke olduğu için şehir ve eyaletler arası mesafeler oldukça uzaktır. Toplu taşıma büyük şehirlerde bile çok yaygın değildir. Bu sebeple Amerika içinde seyahat etmeden önce ulaşım planınızı önceden yapmanızı öneririz.


Araba: Araba ile  seyahat etmek için öncelikle Türkiye'deki geçerli ehliyetiniz olmalıdır. Aynı zamanda kullandığınız arabanın sigortası olmalıdır. Birçok öğrenci bir araya gelerek uygun fiyata bir araba alır. 


Araba Kiralama: Amerika'da araba kiralayabilmek için en az 25 yaşında olunmalıdır. Bazı kiralama şirketleri 21 yaşından büyüklere de belirli bir ücret karşılığı araba kiralar. Kredi kartı olmadan araba kiralayamazsınız. 

Amerika'da trafik kuralları çok katıdır ve her eyaletin kendi kuralı vardır. Bu kurallara uymamak can güvenliğiniz için tehlike oluşturur. Bu konuda kendinize güvenmiyorsanız araba almanızı ya da kiralamanızı tavsiye etmeyiz.


Bisiklet: Amerika'da bisiklet kullanımı özellikle küçük şehirlerde çok yaygındır. Birçok Work and Travel öğrencisi işe bisikletle gidip gelir. Bisiklet kullanırken kask takmayı ve kurallara uymayı unutmayın. 


Hava Yolu: En çok kullanılan ulaşım şekli hava yoludur. Ülke içinde uçakla seyahat etmek hem uygun hem de rahattır. Amerika'da uçakla seyahat etmek için www.expedia.com ya da www.travelocity.com sitelerini ziyaret edebilirsiniz.


Otobüs: Kısa mesafe gidecekseniz en uygun yöntem otobüstür. Öğrenciler Amerika'ya ilk vardıklarında varacakları yere genelde otobüsle giderler. Amerika'nın en büyük ve en yaygın otobüs firması Greyhound Şrketidir (www.greyhound.com).


Tren: Tren ile her gelişmiş ülkede olduğu gibi Amerika'da da oldukça rahat bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Tren ile yolculuk için www.amtrak.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Otostop çekmek hem çok tehlikeli hem de yasa dışıdır.


Amerika Dışı Seyahat

Çalışırken ABD dışına seyahat edebilirsiniz; ancak çalışma vizeniz bittikten sonra ABD  dışına seyahat edip tekrar ABD'ye geri dönemezsiniz. Eğer ABD dışında bir yere gidecekseniz dönüşünüzü gittiğiniz ülkeden yapmak zorunda kalırsınız. Gideceğiniz birçok ülke için de vize almanız gerektiğini unutmayın.

Çalışma  vizenizin süresi dolmadan ABD dışında bir yere gitmek isterseniz:


• Gitmek istediğiniz ülkenin vizesine başvurmalısınız.

• J1 vizenizin çok girişli (multiple entry) olup olmadığına dikkat edin. J-1 vizenizde "Entries" yazan kısmın altında "M" işareti varsa ABD'ye tekrar giriş yapabilirsiniz.

• Çalıştığınız yerden çıkışınıza dair izin yazısı almalısınız.

• Ds-2019 formunuzun  altında yer alan "Travel Validation Section" kısmını AAG görevlisine imzalatmalısınız.


İmzalatmak için de seyahat planınızdan 3 hafta  önce AAG'nin Texas'da bulunan merkezine aşağıdaki belgeleri posta yoluyla göndermeniz gerekir:


- Üzerinde adresinizin yazılı olduğu mühürlü adınıza bir zarf (DS formunun geri gönderilmesinde kullanılır)

- Yolculuk planınızı, gideceğiniz ve döneceğiniz tarihleri ve seyahat sebebini anlatan bir yazı.

- Telefon numaranız ve e-posta adresiniz.

- Orijinal DS-2019 formu

- İşvereninizden aldığınız izin yazısı.